Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Moje nejoblíbenější kanadská kapela vyrůstající ze soutoku death metalu a grindcore je tu zase. Dokonce podesáté s albovým zářezem. Nepočítám tu nepřebernou záplavu EP, sedmipalců, splitek a výběrovek. Jejich šedá deska příkladným způsobem prezentuje spojení hráčky skvěle vybavených hudebníků, kteří dokáží svými skladbami drtit i přinášet skvělé melodie.
Na aktuální desce se často prolínají krátké špinavé klepačky koketující s noisem s mnohem rozsáhlejšími skladbami, ve kterých vynikne talent napsat skvělé melodické postupy. Právě ty do sebe skloubené kontrasty na „Pleine Noirceur“ miluji. Po nepřehledném rezavém turbobuldozeru „Ailleurs“ přichází titulní píseň, která rozehrává epickou výpravnou hru kytar, do které se FUCK THE FACTS neštítí nastřílet rychlé útoky rytmičáků. Skladba tak i při pomalých kytarách má potřebný tlak, atmosféru i naléhavost.
Přitom jsem měl z desáté desky kanadských drtičů celkem obavu. Po minulé desce kapelu opustil baskytarista a zpěvák Marc Bourgon, který svým hlubokým hrdelním hlasem skvěle sekundoval zpěvačce Mel Mongeon. Nakonec se ukázalo, že FUCK THE FACTS tuto změnu bez problémů ustáli. Jediný člen původní sestavy, Topon Das, který táhne kapelu už od roku 1999, si opět vyzkoušel tvořit jen s jednou kytarou, protože po minulé desce vedle Marca mizí ze sestavy i kytarista Johnny Ibay, který s Marcem po odchodu z FUCK THE FACTS založil novou kapelu BLEEDING OUT. FUCK THE FACTS tak pokračují ve trojici, ale na hutnosti zvuku ani nápadech to znát není.
FUCKT THE FACTS na nové desce předkládají osekanější sestavu, ale materiál tím neutrpěl. I v trojici dokáží rozpoutat vichřici. „Pleine Noirceur“ je o chlup přímočařejší a přehlednější než jeho předchůdci, stále si ale zachovává to, co je pro FUCK THE FACTS typické. Tím je mistrné vyvážení toho nejextrémnějšího grindcorového chléva, death metalu, bažin a opravdu svérázných melodií.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.
Koncepčný album, zaujímaví hostia (Ian Anderson z JETHRO TULL, Joey Tempest z... EUROPE?!), návrat growlingu(!), orchester, hammondy, moogy a mellotron, obal od Travisa Smitha a veľa paragrafov. Čo sa môže pokaziť? Podľa prvých posluchov sa zdá, že nič!